Trenutno pregledavate RIJEKA – SUŠAK

Rijeka je hrvatski lučki grad u Kvarnerskom zaljevu na sjevernom Jadranu. Smatra se vratima hrvatskih otoka.

Na inicijativu franjevaca kapucina i uz odobrenje senjskog biskupa sestre su 1905. godine došle na Sušak, gdje su davale privatnu poduku iz glazbe i stranih jezika te vodile dječji vrtić.

Danas u zajednici u Rijeci živi pet sestara. Uključene i su u razne apostolate ili su na studiju.

Biskupija je izgradila kuću-dnevni boravak za osobe s demencijom, gdje jedna sestra radi kao medicinska sestra. Jedna sestra radi kao viša medicinska sestra u centru za palijativnu skrb u hospiciju “Marija K. Kozulić”,

Od jeseni 2023. jedna sestra radi kao psihologinja u Katoličkoj osnovnoj školi “Josip Pavlišić”. Uz svoje stručne aktivnosti, sestre se bave raznim aktivnostima.

Riječki nadbiskupi posjetili Cjelodnevni boravak Doma za dementne

20240205 104537 scaled

Riječki nadbiskup Mate Uzinić posjetio je u ponedjeljak 5. veljače caritasov Cjelodnevni boravak Doma za dementne u Rijeci i tamo se susreo s djelatnicima i korisnicima ove zdravstvene ustanove. Pridružio mu se i riječki nadbiskup u miru Ivan Devčić, a susret je održan u lijepoj atmosferi, u razgovoru s korisnicima i djelatnicima, uz kavu, čaj i kolače.

S obzirom da demencija predstavlja jedan od vodećih javnozdravstvenih problema, Riječka nadbiskupija je zbog veličine problema skrbi za osobe s demencijom pokrenula projekt Doma za osobe s demencijom kako bi omogućila uključenje oboljele osobe s demencijom u društvo. Sve to čini i kako bi pomogla i olakšala članovima njihovih obitelji, osobito u uravnotežavanju njihovog poslovnog i obiteljskog života. Cjelodnevni boravak Doma je prva faza projekta te je nadbiskup Uzinić izrazio nadu za skorašnjim omogućavanjem realizacije druge faze koja bi bila otvaranje stacionarnog smještaja. Njome bi druga i treća etaža ustanove služile stacionarnoj skrbi za 18 korisnika u srednjoj i teškoj fazi bolesti.

Privremena ravnateljica, Kristina Klanac Badovinac, izrazila je radost zbog ovog posjeta kazavši da isti mnogo znači i djelatnicima i korisnicima. Dodala je kako je zanimanje građana za usluge Cjelodnevnog boravka veliko i te usluge trenutno koristi 12 osoba koje u Domu borave od 07-17 sati. Za korisnike su osigurana dva glavna obroka, doručak i ručak te užina. Kapacitet je 15 korisnika i uz navedeno, usluge koje se pružaju u Cjelodnevnom boravku su: briga o zdravlju, njega (samo za korisnike kojima je potrebna pomoć u samozbrinjavanju), fizikalna terapija, aktivno provođenje vremena i radne aktivnosti, nutritivna skrb, socijalna skrb.

Za sve informacije obiteljima budućih korisnika na raspolaganju je broj telefona: 051 569-503.

Izvor: Riječka nadbiskupija