Trenutno pregledavate Stopama bl. s. Zdenke

Generacijski susret, za sestre zavjetovane od 1973. do 1980. godine, upriličen je od 14. do 16. svibnja 2024. godine. Ovaj susret osmišljen je kao hodočašće blaženoj s. Zdenki Schelingovoj u Slovačku. Tema susreta, koju je predvidio naš Provincijalni kapitul 2022. g., bila je Stvaranje drugoga na moju sliku. Za ovaj susret razmišljanje na ovu temu pripremila je i ostvarila s. M. Augustina Dominković.

Na ovo hodočašće okupilo se u samostanu u Đakovu 29 sestara koje su 14. svibnja u 6 sati krenule autobusom na put, kroz Mađarsku za Slovačku.

Oko 13,30 sati sretno smo stigle u provincijalnu kuću u Trnavi, gdje su nas radosno dočekale naše slovačke sestre. Riječi srdačne dobrodošlice izrekla nam je s. Tatijana Repkova, zamjenica provincijalne poglavarice s. Marije Terezije Dobrovičove. Ona je bila trenutno u inozemstvu. Pjesmom i molitvom pozdravile smo domaćina kuće, našega Gospodina Isusa, a zatim nas je u sestarskoj blagovaonici čekao svečani ručak. Poslije ručka s. Dominika Galeštokova, eksprovincijala, povela nas je da vidimo bolnicu u Trnavi, u kojoj je s. Zdenka umrla. Pokazala nam je prozor sobe gdje je umrla, a na zgradi izvana nalazi se spomen-ploča na kojoj piše: U ovoj zgradi je umrla 31. srpnja 1955. g. blažena sestra Zdenka Schelingova. Isticala se u svojem požrtvovnom služenju bolesnima. Neustrašivo je pomagala progonjenima. Okrutno je mučena u vremenu komunističkoga režima. Vidjele smo i kapelicu sv. Križa gdje je s. Zdenka, kao pacijentica, dolazila na molitvu i sv. misu, dok je mogla; najprije sama pješice, a kasnije su je sestre dovozile na kolicima. Zatim smo pošle na groblje u Trnavi gdje je s. Zdenka bila sahranjena 2. kolovoza 1955. g. Na ovom svetom mjestu zadržale smo se kratko u osobnoj i zajedničkoj molitvi, a onda nam je s. Terezija-Benedikta Majerčakova, provincijalna savjetnica, pojasnila kako je na ovom mjestu sahranjeno mnogo mladih sestara, između 20 i 30 godina života. One su umrle od tifusa ili tuberkuloze, ali i sestre koje su također bile po zatvorima suđene, osuđivane, mučene i koje su puno pretrpjele samo zato što su katoličke redovnice. Govorila je: „Ovdje su sahranjene sestre od čije žrtve mi danas živimo i koje su nam primjer vjernosti Gospodinu i zvanju, pa i u najtežim prilikama života.“ Kad smo se vratile u autobus, pošle smo na Kopanku, u kuću djevojke Apolonije Galisove, koja je primila bolesnu s. Zdenku, kada je uvjetno otpuštena iz zatvora. Soba, u kojoj je stanovala bolesna s. Zdenka, sada je kapelica u kojoj smo se nakratko zaustavile u molitvi. Na zemljištu ove kuće sada je Dječji vrtić koji vode sestre. Ondje su nas radosno dočekala djeca, njihove odgojiteljice i sestre. Poslije kratke okrjepe odvezle smo se natrag u Trnavu, gdje je u 17 sati bila sv. misa na hrvatskom jeziku. Predslavio ju je mladi pater Peter Buša, SJ, koji je bio tri mjeseca na praksi u Zagrebu, na Jordanovcu, kod hrvatskih otaca isusovaca. Poslije sv. mise imale smo večeru, a zatim smo autobusom pošle u Bratislavu, u Marijanku, na noćenje. To je marijansko hodočasničko mjesto a čuvari svetišta braća su Tješitelji Isusa u Getsemaniju. Oni imaju posebno veliku zgradu za noćenje hodočasnika, za duhovne vježbe, obnove i razne duhovne susrete. Ondje stanuje i vojni ordinarij Slovačke. Ovdje nas je dočekala s. Mirjam Albertyova koja je bila naš vodič do završetka hodočašća, kao i s. Ana Katarina  Lovasova,  koja je bila vođa puta i kontakt osoba s našim vozačem, g. Josipom Ivanovićem.  

Sutradan smo u kapelici molile Jutarnje hvale i pošle na doručak, a onda smo otišle pod znamenitu tvrđavu Devin, u Bratislavi. Kraj nje se rijeka Morava slijeva u Dunav. Na tome je mjestu najkraći prijelaz u Austriju, na slobodu, kamo su potajice prelazili svećenici, bogoslovi i progonjeni ljudi iz Slovačke. Prelazili bi plivajući, ili zračnim putem, ali mnogi od njih bili su uhićeni, strijeljani ili su se utopili. Ondje je njima podignut spomenik, a zove se Vrata slobode, gdje su uklesana njihova imena. Ondje je od bodljikave žice načinjeno srce, a to je bila ograda sa strujom, da se ne bi moglo prelaziti u inozemstvo na slobodu. Poslije ovoga obilaska krenule smo autobusom u Podunajske Biskupice, gdje je najveće hodočasničko mjesto bl. s. Zdenki i gdje je glavni njezin moćnik. Ušavši u crkvu, najprije smo se pomolile, a zatim smo gledale prezentaciju o životu bl. s. Zdenke, koju nam je prezentirala s. Tatijana, a sve nam je cijelo vrijeme prevodila s. Deodata Kočonda. Poslije Srednjega časa pošle smo na ručak sa sestrama, u njihovu kuću za starije i bolesne sestre. U popodnevnim smo satima posjetile groblje odakle su premješteni posmrtni ostatci blažene s. Zdenke, a zatim smo imale dosta vremena za osobnu molitvu. U 17 sati bila je sv. misa, i opet na hrvatskom jeziku. Naše slovačke sestre molile su svećenika, vlč. Červenog,  koji u župi ima i gradišćanske Hrvate, da nam predvodi sv. misu i propovijeda. I za ovu pažnju sestrama smo od srca zahvalne. Poslije večere kod sestara, ponovno smo se vratile na noćenje u Marijanku.

Zadnji dan našeg hodočašća započele smo molitvom Jutarnjih hvala u njihovoj velikoj dvorani za hodočasnike, a zatim smo u maloj bazilici BDM prisustvovali sv. misi. Misu je predslavio, posebno pobožno, general Reda otaca Tješitelja Isusa u Getsemaniju. Poslije sv. mise doručkovale smo, uzele sve svoje stvari i krenule prema Bratislavi. Kad smo došle pred crkvu, do mjesta gdje je predsjednik suda, Pavao Korbuly, vršio svoju pokoru poslije obraćenja, autobus se morao ići parkirati na autobusni kolodvor, a mi smo pješice obišle put od župnog ureda do križa i crkve gdje je svakodnevno na koljenima prolazio prvi obraćenik vraćen Bogu, po zagovoru blažene s. Zdenke. U blizini je bolnica gdje je radila s. Zdenka i gdje su je uhitili. Vidjele smo i kompleks zgrada gdje je živjelo 150 sestara, koje su radile u bolnici. Obišle smo i zatvor: bile smo ispred istražnoga zatvora gdje su bila neljudska ispitivanja uhićenih, vidjele smo kapiju zatvora i podrum gdje su zatvorenici bili osobito okrutno mučeni. S druge strane zatvora je Palača pravde, gdje je blažena s. Zdenka bila nepravedno osuđena, a zatim smo, poslije ručka, krenule natrag u Hrvatsku.

U osvrtima sestara čule smo samo lijepe dojmove s ovih svetih mjesta i odluke da nam bl. s. Zdenka bude snažan poticaj na svetiji život. Zahvalne smo što smo smjele biti dionice ovoga hodočasničkog puta i tolikih poticaja.

s. Deodata Kočonda